Po kategoriji
Po težavi & namembnosti
Top Seller
Nikoli ni bil bolj pomemben čas, da poskrbite, da vaše telo deluje najbolje, kot takrat, ko poskušate zanositi. Prehrana in življenjski slog lahko igrata pomembno vlogo pri izboljšanju možnosti za spočetje pri moških in ženskah. Sledenje bolj sredozemskemu tipu protivnetne prehrane, ki temelji na rastlinah, polnozrnatih žitih, zelenjavi, sadju in zdravih maščobah, ter zmanjšuje sladkor in sol ter se izogiba ultra predelani hrani, izboljšuje uspešnost nosečnosti in uspešnost postopkov IVF (OBMP). Prav tako je dobro uveljavljeno, da bi morale ženske, ki načrtujejo nosečnost, dodajati folno kislino.
V tem članku bomo obravnavali, kaj upoštevati pri izbiri prehranskih dodatkov, izbiri prehrane in pozitivnih odločitvah pri življenjskem slogu za podporo plodnosti.
Pomembno je, da bodoče matere in očetje pripravijo svoja telesa z optimizacijo vnosa ključnih hranil, za izboljšanje plodnosti. Za bodoče matere je eden glavnih elementov, po priporočilu vlade, da vse ženske, ki razmišljajo o nosečnosti, jemljejo 400 mcg folne kisline dnevno 12 tednov pred spočetjem. To priporočilo temelji na Cochrane pregledu, ki je visoko kakovostna raziskava, ki je ugotovila, da jemanje folne kisline zmanjšuje tveganje za okvare nevralne cevi. Vendar pa je to le vrh ledenika glede prehranske podpore in številnih hranilnih snovi, ki so potrebne za podporo ženski plodnosti, ter ne zajema vitalne vloge zdravja očeta.
Poleg zdravstvenih stanj, ki neposredno vplivajo na plodnost, lahko oksidativni stres zmanjša možnosti za spočetje, saj prosti radikali, ki ga povzročajo, lahko poškodujejo DNA in zmanjšajo reproduktivno sposobnost. Antioksidanti zavirajo nastajanje prostih radikalov, kar zmanjšuje oksidativni stres.
Pogosti antioksidanti so vitamin C s citrusovimi bioflavonoidi, vitamin E in alfa-lipoično kislino. Pravzaprav je vitamin C močno povezan z izboljšanimi izidi nosečnosti pri ženskah z zgodovino spontanih splavov. Vedno je najbolje jemati več različnih antioksidantov, namesto le enega, zaradi njihove sinergijske aktivnosti.
Kot je bilo že omenjeno, je splošno znano javno zdravstveno sporočilo, da je folna kislina, 400 mcg dnevno pred zanositvijo, bistvena za zmanjšanje tveganja okvare nevralne cevi. Dodatek folne kisline je povezan z izboljšano kakovostjo zarodkov, večjimi možnostmi za nosečnost in manjšim tveganjem za neplodnost zaradi slabe kakovosti jajčec. Poleg tega folna kislina skupaj z vitaminom B12 reciklira škodljivi homocistein, kar pomaga ohranjati le tega pod nadzorom, saj povišane vrednosti homocisteina zmanjšujejo plodnost in lahko poškodujejo občutljivo tkivo jajčnikov.
Cink, ki ga pogosto spregledamo, igra pomembno vlogo pri plodnosti. Je antioksidant, ki sodeluje pri uravnavanju imunosti, tvorbi in zorenju jajčec. Cink podpira imunski sistem, da lahko vaše telo proizvaja zdrava jajčeca in neguje razvijajoči se plod.
Ohranjanje dobre ravni železa pri ženskah je zahtevno. Železo se izgublja med menstruacijo, telesno vadbo in stresom. Za nekatere, zlasti tiste, ki sledijo vegetarijanski ali veganski prehrani, ga je zadostno količino težko dobiti iz hrane. Železo je nujna sestavina hemoglobina v krvi, ki omogoča transport kisika do celic, uravnava imunski sistem in igra vlogo pri proizvodnji zdravih jajčec v jajčnikih.
Poleg zaščitne vloge selena kot antioksidanta, selen pomaga zaščititi dominantni folikel. Več foliklov začne zoreti, vendar le dominantni folikel proizvaja jajčece. Poleg tega selen po ovulaciji podpira endometrij pri pripravi na implantacijo oplojenega jajčeca.
Jod je predvsem znan po svoji vlogi pri delovanju ščitnice in presnovi, torej pri tem, kako telo uporablja maščobe, beljakovine in ogljikove hidrate za energijo. Jod igra pomembno vlogo pri razvoju in delovanju možganov. Študije, ki so preučevale vnos joda pri materi in ustrezni IQ otroka, pokazale pozitivno korelacijo. To pomeni, da so matere, ki so zaužile dnevno priporočeno količino joda, rodile otroke, ki so imeli do sedmega leta, ko se je raziskava končala, višji IQ v primerjavi z otroki mater, ki so med nosečnostjo imele nižji vnos joda.
Holin igra pomembno vlogo pri zdravju in delovanju možganov. Ta hranilni element se uporablja za tvorbo nevrotransmiterja acetilholina, ki je signalna spojina v možganih, odgovorna za spomin, pridobivanje znanja in reševanje problemov.
Dokosaheksaenojska kislina, znana tudi kot DHA, je omega-3 esencialna maščobna kislina, ki podpira rast ploda, zlasti razvoj možganov, oči in živcev, hkrati pa zmanjšuje vnetje.
Krom ima vlogo pri uravnavanju krvnega sladkorja in njegovem prenosu v celice. Menijo, da lahko povišan ali neuravnotežen krvni sladkor vpliva na uspešnost spočetja. Študije kažejo, da krom izboljšuje ravnovesje krvnega sladkorja, povezano s sindromom policističnih jajčnikov.
Na reproduktivni uspeh vplivata prehrana in vrsta hranil. Tako zelo, da lahko nizka kalorična vsebnost v kombinaciji z nizko vsebnostjo beljakovin vodi do sprememb v delovanju jajčnikov, kar povečuje tveganje za neplodnost. Idealno je, da ženske zaužijejo med 2000 in 2500 kalorij dnevno, vendar je treba to upoštevati v povezavi z vašimi ravnmi aktivnosti.
Vsak obrok naj vključuje polovico krožnika zelenjave in solate, četrtino hrane, bogate z beljakovinami, in zadnjo četrtino hrane, bogate z ogljikovimi hidrati. Ta preprosta formula pomaga izboljšati hranilno vsebnost obrokov na uravnotežen način
Izbira ekoloških pridelkov, ki so pridelani ali vzrejeni z minimalno uporabo kemikalij, je priporočljiva. Sledenje ekološki prehrani za le 7 dni je pokazalo zmanjšanje prisotnosti onesnaževalcev v človeškem telesu za 90%.
Zadosten prehranski vnos omega-3 esencialnih maščobnih kislin je povezan s pozitivnimi rezultati na plodnost. Vključevanje mastnih rib, kot so sardele, skuše in losos, tri do štirikrat na teden lahko poveča raven omega-3. Tisti, ki se izogibajo ribam, naj vključijo oreščke in semena, bogata z omega-3, kot so lanena semena, chia semena, konopljina semena in orehi. Če pa je to težko, je lahko koristno dopolniti prehrano z ekološkim ribjim oljem ali veganskim oljem alg, ki zagotavlja eikozapentaenojsko (EPA) in dokosaheksaenojsko (DHA) kislino skupaj s prehranskim dopolnilom za plodnost.
Če prehransko dopolnilo za plodnost vsebuje dolg seznam sestavin, vendar je odmerek ena kapsula na dan, obstaja verjetnost, da dobivate le majhno količino vsakega hranilnega elementa.
Prehransko dopolnilo za plodnost bi moralo zagotavljati terapevtsko količino vsakega hranilnega elementa, na primer 400 mcg folne kisline, 100 ie vitamina E, 15 mg cinka, vsaj 10 mg železa, 50 mcg B12, 400 ie vitamina D in 150 mcg joda. Verjetno to ne bo celovita multivitaminska in mineralna formula, ampak naj bi se osredotočila na hranila, ki so vključena v reprodukcijo.
Za večino žensk je optimalna podpora plodnosti najbolje zagotovljena z vrsto dopolnil, na primer s prehranskim dopolnilom za plodnost v kombinaciji z ribjim oljem ali alternativnim rastlinskim oljem omega, pa tudi koristnimi bakterijami za podporo mikrobioma. Ta kombinacija se lahko dopolni ali izboljša s posebnimi hranili za specifične težave s plodnostjo. Na primer, Mio-Inozitol bi bil potreben za tiste, ki se soočajo s sindromom policističnih jajčnikov, ali karnitin za tiste, ki se soočajo z endometriozo.
Odgovor je da. Za moške je zdrava in uravnotežena prehrana, skupaj z uporabo dodatkov, ključna za izboljšanje plodnosti. Pari ne bi smeli deliti enakih dodatkov, saj imajo moški in ženske različne prehranske potrebe pri poskusu zanositve. Bistveni hranilni elementi za bodoče očete vključujejo:
Obstaja tudi več zelišč, ki so lahko koristna dopolnitev. Raziskave kažejo, da grško seno izboljšuje raven testosterona in kakovost sperme, medtem ko maca povečuje število spermijev, volumen in gibljivost. Ašvaganda je pokazala, da zmanjšuje oksidativni stres, izboljšuje število in gibljivost spermijev ter je lahko posebej koristna, kadar je prisoten stres.
Pri izbiri prehranskih dodatkov poiščite tiste s “čistimi” formulacijami, brez nepotrebnih dodatkov. Izogibajte se dodatkom, ki vključujejo različne snovi, ki nimajo nobene hranilne vrednosti in se uporabljajo samo za povečanje prostornine, izboljšanje pretoka hranil skozi stroje, konzerviranje ali dodajanje okusa ali barve. Primeri takšnih snovi vključujejo titanov dioksid, maltodekstrin, magnezijev stearat, aspartam ali polietilen glikol. Namesto tega izberite čiste dodatke, ki vsebujejo 100 % aktivnih sestavin. Neodvisne trgovine z zdravo prehrano so odličen vir za nasvete o prehrani, dodatkih in življenjskem slogu.
Obstajajo določena zdravstvena stanja, ki lahko vplivajo na plodnost, pri čemer je zdravje menstrualnega ciklusa ključni dejavnik. Smiselno bi bilo, da se posvetujete s specialistom o morebitnih ovirah za plodnost, da bi izključili ali začeli zdravljenje za stanja, kot so endometrioza, sindrom policističnih jajčnikov, polipi ali fibroidi.
Za izboljšanje plodnosti pri ženskah in moških je ključnega pomena celostni pristop, ki vključuje prehranske in življenjske spremembe. Te spremembe vključujejo opustitev kajenja, omejevanje ali izločanje vnosa alkohola, povečanje telesne aktivnosti in iskanje načinov za zmanjšanje stresa. Priporoča se uravnotežena in hranilno bogata prehrana v kombinaciji z redno zmerno telesno aktivnostjo, da bi izboljšali delovanje jajčnikov, kakovost sperme in možnosti za zanositev. Alkohol zmanjšuje raven testosterona in kakovost sperme, prav tako pa vpliva na ovulacijo in raven estrogena, kar lahko zmanjša rezervo jajčnikov in število jajčec.
Avtor: The Nutrition Support Team, at Viridian Nutrition.
Viri:
Bath, S.C., (2013) Effect of inadequate iodine status in UK pregnant women on cognitive outcomes in their children: results from the Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), The Lancet, 382(9889):331-37.
Oates, L., Cohen, M., Braun, L., Schembri, A., Taskova, R (2014) ‘Reduction in urinary organophosphate pesticide metabolites in adults after a week-long organic diet,’ Environmental Research, Vol 132, pp.105-111.
Podatki v tem članku niso namenjeni zdravljenju, diagnozi ali nadomeščanju nasvetov zdravstvenega strokovnjaka. Če imate obstoječe zdravstveno stanje ali trenutno jemljete zdravila, se posvetujte z usposobljenim zdravstvenim strokovnjakom. Prehranskih dodatkov ne smete uporabljati kot nadomestek za raznovrstno in uravnoteženo prehrano.
.
Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine