17. oktobra, 2024
|

Superhrana

Vloga kolagena v telesu

Ali ste vedeli, da je kolagen najbolj zastopana beljakovina v telesu? Je vlaknasta, strukturna beljakovina, kar pomeni, da se uporablja za strukturno celovitost in moč skoraj celotnega našega telesa, vključno s kožo, mišicami, krvnimi žilami, kostmi, organi, vezivnimi tkivi in celo roženico naših oči.

V tem članku raziskujemo dalje njegovo vlogo.

Zdravstvene koristi kolagena

1. Izboljšuje elastičnost in hidracijo kože

Kolagen zagotavlja strukturo in obliko naše kože in predstavlja približno 70 % njene suhe teže. Učinek kolagena na zdravje kože je bil široko raziskan, zlasti ko gre za elastičnost in hidracijo kože. Ko se staramo, se sposobnost našega telesa za proizvodnjo kolagena začne zmanjševati, kar vodi v gube, drobne linije, suho in povešeno kožo. Molekule vode in hialuronska kislina se vežejo na kolagen, kar ohranja našo kožo navlaženo, in ko se raven kolagena začne zniževati, je ‘prostora’ za vezavo vode manj, kar vodi v suho kožo. To lahko povzroči, da je koža bolj nagnjena k poškodbam in bolj verjetno, da nas na soncu opeče.

2. Podpira zdrave sklepe

Kolagen je osnovni gradbeni material v naših sklepih. Naša telesa ga uporabljajo za gradnjo hrustanca, vezi, tetiv in kosti. Hrustanec je ključen za skeletni sistem, saj lahko prenese tlačne sile, poveča odpornost kosti in nudi podporo za kostna območja, kjer je potrebna fleksibilnost. Kolagen lahko izboljša obnovo in tvorbo hrustanca v telesu.

Vezi in tetive so vezivna tkiva, ki so sestavljena iz 80 % kolagena in so odgovorna za povezovanje kosti s kostmi in mišic s kostmi. Pomembno je, da ostanejo zdrave, saj služijo za premikanje kostne strukture in nam dajejo fleksibilnost in stabilnost v sklepih. Kolagen telesu zagotavlja gradnike za popravilo, obnovo in izboljšanje naših tetiv in vezi, kar lahko zmanjša vnetje in bolečine v sklepih. To jih lahko tudi
potencialno okrepi in naredi bolj fleksibilne, kar prispeva k izboljšanju njihovega zdravja.

3. Spodbuja zdravje črevesja

Kolagen, kot strukturna beljakovina, je pomembna komponenta za pomoč pri popravilu in celjenju črevesne sluznice – deluje kot malta v zidani steni. Nizke ravni kolagena so povezane s sindromom prepustnega črevesja, kjer nezaželene snovi vstopajo v telo skozi črevesje, ki je bolj prepustno, kot bi moralo biti. To vodi do vnetja in nelagodja v črevesju ter lahko povzroči druge simptome po telesu, kot so napihnjenost, občutljivost na hrano, krči, glavoboli in bolečine v sklepih.

Raziskave so pokazale, da kolagen pomaga podpirati koristne bakterije v črevesju. To spodbuja zdravo črevesje, saj podpora bolj zdravemu in uravnoteženemu črevesnemu mikrobiomu pomaga pri prebavi hrane.

4. Prispeva h gostoti kosti

Kost je kompleksno tkivo, katerega glavna funkcija je upiranje mehanskim silam in zlomom. Kolagen je glavni ‘material’ v kostni masi, saj približno 90 % kosti predstavlja kolagen, od tega je 60 % anorganska sestavina in 30 % organska komponenta. Gostota kosti je količina mineralov v kostnem tkivu in višja kot je gostota, močnejša bo kost. Mnogi vidiki življenja vplivajo na gostoto kosti, kot so prehrana, količina redne telesne aktivnosti, vključno z dvigovanjem uteži in vadbo z uporom, starost in ali ste v menopavzi ali ne. Ko gostota kosti pade, smo bolj nagnjeni k osteoporozi, ki povzroča šibke kosti, ki so bolj nagnjene k zlomom in razpokam. Višje količine kolagena v našem telesu lahko pomagajo zmanjšati razgradnjo kosti in povečati tvorbo ter gostoto kosti.

5. Pomaga pri zdravem delovanju mišic

Kolagen je sestavljen iz aminokislin, ki so gradniki skoraj vsega v našem telesu, vključno z mišično maso. Te aminokisline lahko telo uporabi za gradnjo mišične mase po vadbi, kar lahko prispeva k zmanjšanju bolečine po telesni aktivnosti. Kolagen pomaga podpirati zdrave tetive. Ko imamo močne in zdrave tetive, so naši sklepi bolj stabilni in lahko uporabljamo mišice brez bolečin in nelagodja. Ko imamo šibkejše ali poškodovane tetive, lahko to povzroči bolečino po celotnem sklepu ali mišici, na katero je pritrjena. Močnejše tetive niso potrebne le za tekače in dvigovalce uteži, saj pomagajo podpirati vsakodnevne gibe, kot sta vstajanje in hoja ter zmanjšujejo tveganje za poškodbe zaradi prekomerne uporabe ter nepričakovanih in nenamernih gibov.

6. Podpira zdrave lase in nohte

Kolagen lahko podpira zdravje in rast las, saj zagotavlja aminokisline glicin, fenilalanin, cistein in prolin, ki so potrebne za tvorbo keratina. Kolagen prav tako pomaga podpirati zdrave lasne mešičke, saj deluje kot antioksidant, ki jih ščiti pred prostimi radikali. Nohti so prav tako narejeni iz keratina in lahko prejemajo podobne koristi. Poleg tega so krhki nohti posledica oslabljenega vezanja vode na molekularni ravni, kar vodi do mehkih, suhih in krhkih nohtov, ki niso sposobni rasti. Z aminokislinami, ki jih vsebuje kolagen, lahko telo obnavlja in sčasoma ponovno navlaži nohte.

Kaj povzroča izgubo kolagena?

Naravni proces staranja:

Ko se staramo, počasi proizvajamo manj kolagena. Menijo, da je to posledica staranja celic in zmanjšane mehanske stimulacije.

Prosti radikali:

Prosti radikali lahko razgrajujejo kolagen in posledično poškodujejo strukturno plast kože ter obrambno bariero kože skozi oksidativno poškodbo. To se zgodi, ko nestabilen atom v našem telesu poskuša vezati na kolagen in spremeni njegovo kemijsko strukturo. Nekateri pogosti sprožilci prostih radikalov so UV žarki sonca, onesnaženje in cigaretni dim.

Prekomerno uživanje sladkorja:

Visoko vsebnost sladkorja v prehrani lahko prav tako poškoduje kolagen, saj se molekule sladkorja lahko vežejo na kolagen in ga naredijo togega in neelastičnega. Vendar pa lahko s povečanjem vnosa kolagena preko prehrane ali dodatkov, ko se staramo, pomagamo povečati proizvodnjo le tega, saj telesu damo orodja, potrebna za njegovo tvorbo.

Kako podpreti naravno proizvodnjo kolagena v telesu?

Določena živila so bogata s kolagenom, kot so živalski in mesni viri, ter na splošno iz juhe iz kosti, mesa, govejega ali morskega izvora. Dobra novica je, da lahko gradnike aminokislin za kolagen najdemo v različnih rastlinskih virih. Kolagen je na voljo tudi kot dodatek. Dejansko je bilo ugotovljeno, da lahko dodatki kolagena preko prehranskih dopolnil in aminokislin rastlinskega izvora, ki so predhodniki kolagena, povečajo proizvodnjo kolagena v telesu.

Izbira veganskega dopolnila za izgradnjo kolagena

4 stvari, ki jih moraš upoštevati pri izbiri veganskega dopolnila za izgradnjo kolagena:

1. Iščite dopolnila z enakim ali podobnim razmerjem aminokislin kot človeški kolagen tipa 1
2. Izberite klinično preučen odmerek kolagena za zdravstvene koristi. Za kožo je običajno priporočljiv odmerek 2,5 grama ali več.
3. Poskrbite, da dopolnilo vsebuje vitamin C, saj ta pomaga podpirati proizvodnjo kolagena v telesu.
4. Izberite formulacijo, ki vsebuje klinično preučene prijazne bakterije (humane seve probiotikov).

Vitamin C ima potencial pospešiti proces zdravljenja tetiv ter kot močen antioksidant zagotavlja zaščitne lastnosti, ki prispevajo k izboljšanju delovanja kolagena in njegove dolgoživosti. Žive, koristne bakterije odlično dopolnjujejo kolagen, saj so raziskovalci ugotovili, da spodbujata izboljšano zdravje črevesja in prebave. Bakterijski sevi, kot je Streptococcus thermophilus, imajo tudi lastnosti, ki koristijo zdravju kože, zato se odlično dopolnjujejo s kolagenom in vitaminom C.

Ko je uživanje hrane, ki spodbuja proizvodnjo kolagena, oteženo, je dopolnjevanje lahko dober način za povečanje ravni kolagena v telesu, še posebej za tiste, ki sledijo rastlinski prehrani, saj veganskih virov kolagena ni. Pri izbiri najprimernejšega dopolnila za kolagen je smiselno raziskati različne možnosti. Za več informacij obiščite trgovino z zdravo prehrano, kjer lahko izveste več o dopolnilih.

Diana vlahnič

Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

0
Košarica
V kolikor s tem soglašate (kliknete na zadevni gumb) bomo na vašo napravo poleg obveznih piškotkov namestili tudi analitične piškotke in piškotke naših oglaševalskih partnerjev (Google Analytics, FB pixel, ipd). Več o naši rabi piškotkov najdete na tej povezavi.