27. marca, 2025
|

Domača lekarna

Superhrana

Resasti bradovec – Naravna podpora za možgane, živce in prebavila

Resasti bradovec (Hericium erinaceus), poznan tudi kot “levja griva”, je ena najbolj raziskovanih zdravilnih gob na svetu – in to z razlogom. Ta puhasta bela goba, ki spominja na levjo grivo, v sebi skriva izjemen terapevtski potencial, predvsem za živčni sistem, kognitivne funkcije in prebavila.

Starodavna modrost, sodobna znanost

Resasti bradovec se v tradicionalni kitajski medicini uporablja že stoletja, predvsem za krepitev duha, uma in prebave. Danes pa njegove učinke potrjuje tudi sodobna znanost.

Zaradi vsebnosti spojin, kot so hericenoni in erinacini, je resasti bradovec zanimiv raziskovalni objekt, saj naj bi spodbujal nastajanje živčnega rastnega faktorja (NGF – Nerve Growth Factor), ki je ključnega pomena za delovanje in regeneracijo možganskih celic.

Znanstveno podprti učinki resastega bradovca

Podpora kognitivnim funkcijam in spominu

Študija iz leta 2009 (Mori et al.) je pokazala, da so starejši odrasli, ki so 16 tednov jemali prehransko dopolnilo z resastim bradovcem, pokazali znatne izboljšave v kognitivnih sposobnostih v primerjavi s placebo skupino. Po prekinitvi uživanja so se simptomi začeli vračati, kar kaže na potrebo po rednem jemanju za trajne učinke.

Nevroprotektivni učinek in regeneracija živcev

Hericenoni in erinacini v resastem bradovcu stimulirajo NGF, kar je ključno za rast, obnovo in zaščito živčnih celic.

Uravnavanje razpoloženja in anksioznosti

Zaradi svojih nevrotrofičnih spojin, ki prehajajo krvno-možgansko pregrado (BBB) in dosežejo možgane, je resasti bradovec v ospredju razsikav za izboljšanje razpoloženja. Raziskava iz leta 2010 (Nagano et al.) je pokazala, da je uživanje ekstrakta resastega bradovca pri ženskah z blagimi oblikami depresije in anksioznosti zmanjšalo simptome v štirih tednih.

Podpora pri nevrodegenerativnih boleznih

Raziskave nakazujejo potencial resastega bradovca pri nevrodegenerativnih stanjih, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, saj deluje protivnetno, antioksidativno in podpira obnovo možganskih celic.

Podpora prebavnemu traktu

V tradicionalni medicini se resasti bradovec uporablja za težave z želodcem in črevesjem. Klinične raziskave potrjujejo njegov zaščitni učinek na želodčno sluznico ter možnost zmanjševanja tveganja za želodčne razjede in gastritis.

Protirumorni in antimutageni učinki
V večih študijah je pri uživanju resastega bradovca prišlo do zmanjšanja tumorjev, kar je bila posledica aktivacije celic ubijalk, makrofagov in zaviranja angiogeneze (=preprečuje tvorbo novih krvnih žil, s katerimi se tumor oskrbuje s kisikom in hranili).

Imunski sistem
Zdravilne gobe, vključno z Resastim bradovcem, imajo dolgo zgodivino uporabe za krepitev imunskega sistema. Njihove polisaharidne sestavine, ki so bogate z beta 1,3:1,6 glukani, močno stimulirajo delovanje imunskih celic.

Kako ga uživati?

Resasti bradovec je na voljo v obliki kapsul, prahu, tinkture ali kot kuhana goba. Za terapevtski učinek je priporočljivo izbrati izvlečke z visoko vsebnostjo polisaharidov in hericenonov.

Najboljše rezultate prinaša redno, dolgoročno uživanje – še posebej pri kognitivni podpori, regeneraciji živčevja in uravnavanju razpoloženja.

Resasti bradovec ni le trend v svetu prehranskih dopolnil, temveč resna naravna podpora zdravju živčnega sistema in možganov. Njegova moč se skriva v nežnem, a doslednem delovanju na celice našega telesa, še posebej tiste, ki jih zlahka prizadene stres, staranje ali kronične bolezni.

Če iščeš naravno pot do boljšega spomina, večje zbranosti, notranjega miru ali podpore ob regeneraciji živcev – ti bo resasti bradovec zagotovo v pomoč.

Če imate kakršna koli vprašanja ali želite več informacij smo vam vedno na voljo 💙

Diana

*Informacije v tem članku niso namenjene zdravljenju, diagnozi ali nadomestitvi nasvetov zdravstvenega strokovnjaka. Prosimo, posvetujte se s kvalificiranim zdravstvenim strokovnjakom, če imate obstoječe zdravstveno stanje ali jemljete zdravila. Prehranska dopolnila ne smejo biti uporabljena kot nadomestilo za raznoliko in uravnoteženo prehrano.

Diana vlahnič

Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

0
Košarica
V kolikor s tem soglašate (kliknete na zadevni gumb) bomo na vašo napravo poleg obveznih piškotkov namestili tudi analitične piškotke in piškotke naših oglaševalskih partnerjev (Google Analytics, FB pixel, ipd). Več o naši rabi piškotkov najdete na tej povezavi.