Po kategoriji
Po težavi & namembnosti
Poletje je po tradicionalni kitajski medicini (TKM) čas ognja in srca. To je obdobje največje yang energije – vročine, svetlobe, gibanja – kar za naše srce pomeni tudi obdobje največje obremenitve. Prav zato je ključnega pomena, da v teh mesecih svojemu telesu, zlasti pa srcu, nudimo pravilno prehransko podporo. Ne gre le za to, kaj jemo – temveč tudi, kdaj, kako in v kakšnem stanju.
Srce v TKM pripada elementu ognja in mu ustreza rdeča barva. To niso naključja – rdeča živila spodbujajo cirkulacijo, hranijo kri in delujejo toplo na energijo srca. Mednje spadajo:
rdeča pesa
paradižnik
češnje, jagode, rdeča jabolka
lubenica (ohlaja in hidrira)
rdeča leča, rdeči fižol, rdeča paprika
žafran (v majhnih količinah, za nežno cirkulacijo)
Vendar naj bo rdeča hrana sveža, sočna in v uravnoteženi količini – preveč toplote lahko pregreje telo. Zato jo vedno spremljamo z obilico lokalne sezonske zelenjave, ki deluje hladilno, vlažilno in uravnava presežek yang energije. Poleti naj bo na jedilniku čim več:
kumar
bučk
blitve, špinače, motovilca
brokolija
koromača
mete, bazilike (v surovi obliki)
limone (rahlo kisla, hladi srce)
marelic, breskev, malih jagodičevij
Sezonska in lokalna zelenjava je tisto, kar telo v tem trenutku potrebuje. V TKM velja pravilo: jej, kar narava rodi v tvojem okolju in v trenutnem letnem času.
Poleti moramo biti izjemno pozorni na hrano, ki telo pregreva, zasluzi in obremeni srce. Posebej izpostavljam naslednje:
Pšenica: močno gosti kri, povzroča zastajanje vlage (»sluzi«), napihnjenost in težo v telesu.
Sladkor: ustvarja toksično notranje okolje, povzroča vnetja in obremenjuje trebušno slinavko. Po TKM izčrpava energijo vranice in srca.
Hladna hrana in mrzla pijača: paradoksalno, te telesa ne ohladijo, temveč še dodatno segrejejo, ker jih mora telo najprej ogreti, preden jih lahko prebavi.
Pogosta napaka, ki jo poleti delamo iz nevednosti, je uživanje ledu, sladoledov, mrzlih napitkov – z dobrim namenom, a napačnim učinkom. S tem telesu povzročimo šok, saj morajo notranji organi porabiti ogromno energije, da vnos ogrejejo na telesno temperaturo. To energetsko pregreva notranjost, zlasti želodec, in vodi do:
slabše absorpcije vode (dehidracija!)
zakisanosti telesa
dodatne utrujenosti
pojava aritmij in palpitacij
Z vidika moderne fiziologije vemo, da je želodec aktiven pri temperaturi med 37 in 42 °C – le takrat encimi delujejo optimalno. Mrzla voda deluje kot zaviralec prebave in povečuje simpatični stresni odziv telesa (boj ali beg), kar je ravno nasprotno od tega, kar si želimo.
👉 Študija, objavljena v Clinical Nutrition (2021), potrjuje, da vnos hladnih tekočin vpliva na zmanjšano delovanje vagusnega živca (živca, ki pomirja srce in prebavni trakt) in poslabša absorpcijo hranil pri občutljivih posameznikih.
Čeprav se zdi intuitivno, da nas mrzla voda ohladi, se v resnici zgodi nekaj precej nasprotnega. Mrzla voda:
ne pride do črevesja v zadostni meri – ostane v želodcu, kjer je »ugasne požar«, ki bi sicer sprožil prebavo
se hitro izloči – telo jo dojema kot tujek in jo zavrne skozi urin
oslabi ledvice – ki so po TKM odgovorne za življenjsko energijo (jing) in regulacijo tekočin
To pomeni, da lahko pijemo in pijemo – pa bomo še vedno dehidrirane. Telo v resnici potrebuje toplo vodo (ali sobne temperature), po požirkih in ves dan. Le tako se voda absorbira, pride do črevesja, hidrira celice in omogoča lažje delovanje srca.
👉 TKM pravi: »Hladna voda ugasne notranji ogenj. Topla voda ga usmeri v delovanje.«
👉 V študiji iz Journal of Physiology (2018) so ugotovili, da pitje tople vode (40 °C) pri športnikih izboljša vazodilatacijo (razširjanje žil) in poveča hidracijo, kar posledično zmanjša napor srca pri vročini.
V poletnem času ne rabimo “diet”, temveč rituale hranjenja. Ko telo spoštujemo s pravimi živili, ga naravno podpiramo, in srce nam to vrača z energijo, dobrim spancem in umirjenim umom. Prehrana ni samo gorivo, je zdravilo. In poleti je čas, da s hrano zavestno hladimo, a hkrati hranimo srce.
Zato spremljaj serijo naših objav, saj bomo govorili o vseh pomembnih stvareh, ki se tičejo tvojega zdravja v poletnem obdobju ❤️
Hvala za tvojo pozornost in lepe poletne dni ti želim!
Diana Vlahinič
Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine I. in II. stopnje
www.or-ca.si
Vse informacije in opisi na straneh spletne trgovine www.or-ca.si in elektronskih novicah, so zgolj informativnega značaja in nikakor niso namenjene kot nadomestilo za nasvete osebnega zdravnika ali drugega zdravstvenega osebja, prav tako ne morejo biti nadomestilo za ustrezno zdravstveno pomoč, zdravniško diagnozo ali zdravniški nasvet saj niso izrecno potrjene s strani zdravstvenih organov.
Izdelki in trditve o posameznih izdelkih v elektronskih novicah in v spletni trgovini www.or-ca.si, niso bili ocenjeni s strani državnih inštitucij in niso namenjeni za zdravljenje ali preprečevanje bolezni. Tekstovni opisi posameznega izdelka (prehranska dopolnila) so zgolj informativne narave in niso bili potrjeni s strani Evropskega inštituta za varnost hrane (EFSA).
V primeru, da jemljete še kakšna zdravila in druga prehranska dopolnila, svetujemo, da se pred kombiniranjem le teh posvetujete s svojim zdravnikom.
Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine