18. marca, 2025
|

Lubje mogočne bele vrbe pobližje…že Hipokrat je vedel.

Lubje bele vrbe ima že več kot 5000 let trajajočo zgodovino zdravilne uporabe, ki sega vse do antične Grčije in Egipta. O uporabi vrbove skorje proti vročini in glavobolu je pisal grški zdravnik Hipokrat že 400 let pred našim štetjem. Snov, ki je zaslužna za ta zdravilni učinek, so odkrili pred dobrimi 150 leti in jo poimenovali salicin. Ime izhaja iz latinskega imena za vrbo, Salix.

Lubje bele vrbe (Salix alba) se že stoletja uporablja na Kitajskem kot zdravilo zaradi svoje sposobnosti lajšanja bolečin in zniževanja vročine. Prvi naseljenci v Ameriki so opazili, da ameriški staroselci nabirajo lubje avtohtonih vrb za podobne namene. Aktivna sestavina v belem vrbovem lubju je salicin, ki ga telo pretvori v salicilno kislino.

Aktivna učinkovina salicin je bila odkrita leta 1829 in uporabljena za razvoj zdravila aspirin. Danes se aspirin v celoti kemično sintetizira, zato ni presenetljivo, da lubje bele vrbe pogosto imenujejo “zeliščni aspirin.”

KORISTI LUBJA BELE VRBE

Lajšanje bolečin

Dokazano je, da bela vrba lajša akutne in kronične bolečine, vključno z glavoboli, bolečinami v hrbtu in vratu, mišičnimi bolečinami in menstrualnimi krči. Učinkovitost lubja bele vrbe pri lajšanju nelagodja izhaja iz njegove sposobnosti zniževanja ravni prostaglandinov.

Čeprav je salicin močna protivnetna in analgetična učinkovina, raziskave kažejo, da ima več drugih sestavin vrbovega lubja (vključno s polifenoli in flavonoidi) še antioksidativne, antiseptične, antipiretične (znižuje povišano tel. temp.) lastnosti, obenem pa krepi imunski sistem.

Pokazalo se je, da lajša glavobole in manj verjetno povzroča prebavne stranske učinke kot sintetizirana zdravila proti bolečinam.

V dobro zasnovani študiji, ki je zajemala 200 ljudi z bolečinami v spodnjem delu hrbtenice, so tisti, ki so prejemali lubje bele vrbe, občutili znatno zmanjšanje bolečin v primerjavi s tistimi, ki so prejeli placebo. Poleg tega so ljudje, ki so prejeli višje odmerke, dosegli večje olajšanje bolečin.

 

Protivnetni učinek

Vsebnost salicina je odgovorna za protivnetne lastnosti. Za razliko od nesteroidnih antirevmatikov (NSAID), spojina salicin ne povzroča prebavnih težav ali krvavitev, kot jih lahko aspirin, ker vrba ne blokira prostaglandinov v želodcu in/ali črevesju.

Aktivne sestavine v lubju bele vrbe so dokazano zavrle encim ciklooksigenazo – encim, odgovoren za vnetne mediatorje, kot so prostaglandini. Salicin prav tako lajša nelagodje, še dodatno pa zmanjšuje proizvodnjo prostaglandinov v živčevju, njegove protivnetne lastnosti pa pomagajo zmanjšati boleče vnetje sklepov. Domneva se lahko, da redno uživanje lubja bele vrbe pomaga upočasniti napredovanje in pojav artritisa.

Zdravje srca

Znano je, da se nizki odmerki aspirina jemljejo kot preventiva in tudi kot prva pomoč pri srčnem napadu, saj pomagajo zmanjšati tveganje za notranje strjevanje krvi. To pomeni, da je lahko izvleček vrbe salicin učinkovit pri zmanjševanju tveganja za srčne napade in možganske kapi.

*Interakcije z zdravili: V kolikor jemljete antikoagulante – zdravila za redčenje krvi (npr. Aspirin), se pred jemanjem lubja bele vrbe posvetujte s svojim zdravnikom.

Menstrualni krči

Boleči menstrualni krči so običajno posledica vnetja maternične sluznice in krčev, ki jih sprožajo prostaglandini. Ker vrbovo lubje uravnava proizvodnjo prostaglandinov in zmanjšuje vnetja, pomaga pomiriti ne le krče, ampak tudi druge simptome predmenstrualnega sindroma (PMS).

 

Zdravje kože

Močno antioksidativne spojine, ki jih najdemo v lubju bele vrbe, so dokazano zelo pozitivno vplivale na kožo. Povečujejo pretok krvi do kože, s čimer zagotavljajo nujno potrebna hranila.

Če imate kakršna koli vprašanja ali želite več informacij smo vam vedno na voljo 💙

Diana

*Informacije v tem članku niso namenjene zdravljenju, diagnozi ali nadomestitvi nasvetov zdravstvenega strokovnjaka. Prosimo, posvetujte se s kvalificiranim zdravstvenim strokovnjakom, če imate obstoječe zdravstveno stanje ali jemljete zdravila. Prehranska dopolnila ne smejo biti uporabljena kot nadomestilo za raznoliko in uravnoteženo prehrano.

Diana vlahnič

Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

0
Košarica
V kolikor s tem soglašate (kliknete na zadevni gumb) bomo na vašo napravo poleg obveznih piškotkov namestili tudi analitične piškotke in piškotke naših oglaševalskih partnerjev (Google Analytics, FB pixel, ipd). Več o naši rabi piškotkov najdete na tej povezavi.