Po kategoriji
Po težavi & namembnosti
Top Seller
Karitejevo maslo je zaradi svojih izjemno hranljivih in blagodejnih učinkov na kožo postalo stalnica na številnih policah in kopalniških omaricah. To je večnamenski naravni izdelek, ki se že stoletja uporablja za zdravljenje različnih kožnih bolezni.
Toda kaj v resnici veš o karitejevem maslu? Pripravili smo kratek vodnik, ki te bo seznanil z vsemi prednostmi in načini uporabe, ki jih moraš poznati, da boš v celoti izkoristil/a potencial tega gladkega, kremastega masla. Vse o tem čudežnem izdelku izveš v nadaljevanju.
Karitejevo maslo je rastlinska maščoba, znana po izjemno bogatih in intenzivno vlažilnih lastnostih.
Lahko ga uporabljaš zunanje na koži – od obraza do rok. Čeprav se v nekaterih afriških državah tradicionalno uporablja tudi kot olje za kuhanje – navsezadnje je povsem naravno -, tega ne priporočamo, saj obstajajo študije, ki kažejo, da lahko zmoti našo prebavo.
Namesto tega se karitejevo maslo zaradi visoke vsebnosti maščobnih kislin najpogosteje uporablja v kozmetičnih izdelkih in izdelkih za nego kože. Maslo je sestavljeno iz petih glavnih maščobnih kislin: palmitinske, stearinske, oleinske, linolne in arahidne. Stearinska in oleinska kislina skupaj predstavljata 85 do 90 % sestave karitejevega masla. Ta mešanica koži prijaznih sestavin prinaša številne pozitivne učinke na kožo.
Karitejevo maslo je pri sobni temperaturi v trdnem stanju, a vendar mehko. Je kremast in zelo mazljiv – kot nalašč za nanos na telo, ko potrebuješ dodatno vlaženje. Pri rahlem segrevanju se zlahka zmehča.
Karitejevo maslo je narejeno iz maščobe v orehu kariteja. Ti oreščki rastejo na drevesih karite ali shea. Drevesa karite lahko rastejo tudi do 50 let, zato so zelo dragocena in cenjena.
Ko oreščke odtrgajo z drevesa, jih izločijo iz lupine in iz njih naredijo karitejevo maslo. Karitejevo maslo je lahko svetlo bele barve ali umazano bele, rumene barve, odvisno od tega, ali je bilo rafinirano ali nerafinirano.
Nerafinirano karitejevo maslo Fushi je izdelano ročno in izvira neposredno iz severne Gane. Pri Fushiju uporabljamo samo organske karitejeve oreščke, ki so kuhani, posušeni na soncu, zdrobljeni in zmleti v pasto. To pasto nato zmešamo z vodo, da izločimo maščobo. Maščoba se zbere in ročno predela v stepeno maslo, ki ga vsi poznamo in obožujemo. Ne dodajamo nobenih konzervansov in karitejevo maslo izdelujemo v majhnih serijah, zato je kar se da sveže.
Oreščki, iz katerih pridobivamo karitejevo maslo, rastejo na zahodnoafriškem drevesu karite. To drevo je razširjeno v Maliju, Kamerunu, Kongu, Gani, Ugandi in Nigeriji – na območju, ki je znano tudi kot pas kariteja.
Čeprav je karitejevo drevo avtohtono v nekaterih delih zahodne Afrike, je karitejevo maslo zaradi svoje zdravstvene in kozmetične uporabe postalo priljubljeno po vsem svetu.
Kot smo že na kratko omenili, se karitejevo maslo pojavlja v dveh različnih oblikah, rafinirani in nerafinirani.
Rafinirano karitejevo maslo je prešlo skozi postopek kemičnega čiščenja, ki naravno maščobo razgradi do popolnoma belega masla. Z uporabo topil, belil in visoke temperature se iz izdelka odstranijo vse barve in dišave, poleg tega pa dobi še bolj gladko strukturo. S prečiščevanjem karitejevega masla pridobite tudi daljši rok trajanja. Medtem ko kemikalije in toplota odstranijo vse nečistoče, odstranijo tudi veliko dragocenih vitaminov in antioksidantov iz karitejevega masla.
Nerafinirano karitejevo maslo je karitejevo maslo v svoji najbolj naravni in okolju prijazni obliki. Je nebeljena, neodišavljena in ne vsebuje aditivov. Vse fizične nečistoče se tradicionalno odstranijo ročno, brez uporabe kemikalij ali toplote. Tako ohrani motno belkasto barvo in rahlo oreškast vonj. V nerafiniranem karitejevem maslu je običajno najti tudi vlakna iz karitejevih oreščkov, saj jih je z roko in naravno filtracijo veliko težje odstraniti.
Prednosti nerafiniranega karitejevega masla so veliko večje kot pri rafinirani različici. Ker nerafinirano karitejevo maslo ni obdelano s kemikalijami, še vedno vsebuje vse vitamine in maščobne kisline, ki pomagajo negovati in zdraviti kožo. Prav tako ima bogatejšo in gostejšo konsistenco, ki se nekaterim zdi bolj razkošna.
Karitejevo maslo vedno hrani pred neposredno svetlobo in vročino. Ti lahko povzročijo naravno oksidacijo, pri kateri se spremeni kemična struktura masla. To lahko opaziš, ko začne tvoje karitejevo maslo smrdeti po žarkem.
Maslo ne sme biti izpostavljeno vodi, saj lahko povzroči razvoj plesni in kvasovk, ki pokvarijo maslo. Ob upoštevanju teh dejavnikov je idealno, da karitejevo maslo hraniš v tesno zaprti posodi v omari brez vlage in vanj ne segaš z mokrimi rokami.
Da, če ima tvoje maslo rahel kiselkast vonj in spremenjeno teksturo, je rok uporabnosti verjetno že potekel.
Ker so številne vrste karitejevega masla narejene brez konzervansov, bo njihov rok trajanja verjetno krajši kot pri drugih kozmetičnih kremah. Nekateri viri navajajo, da je primerna življenjska doba karitejevega masla od 12 do 24 mesecev, vendar zaradi njegovih neverjetnih koristi morda ne boste mogli poskrbeti za tako dolgo življenjsko dobo! 😉
Primeren je za občutljivo kožo!
Ker je nerafinirano karitejevo maslo povsem naravno, v njem ni morebitnih kemičnih dražljajev, ki bi lahko izsušili kožo. Tudi samo maslo je zelo nizko tvegano in alergijske reakcije nanj so zelo redke.
Čeprav je tehnično gledano stranski proizvod oreščka, karitejev orešček vsebuje zelo malo beljakovin drevesnih oreščkov, ki lahko sprožijo alergije.
Globoko vlaži.
Karitejevo maslo je verjetno najbolj znano po tem, da lahko intenzivno nahrani tudi najbolj suho kožo.
Mešanica naravnih vitaminov in esencialnih maščobnih kislin zagotavlja dolgotrajno vlaženje. Karite vsebuje tudi alantoin, sredstvo za nego, ki mehča suhe predele.
Ko karite uporabljaš lokalno na koži, se ta olja in maščobne kisline vpijejo v kožo in pomagajo obnoviti lipidni sloj. Poleg tega ohranjajo in obnavljajo kožno bariero – zaščitno plast med kožo in fizičnim okoljem. Krepitev te pregrade lahko prepreči izgubo vode iz kože in prepreči izsušitev.
Pomaga spodbujati obnavljanje celic.
Za ustvarjanje zdravih in novih celic je ključnega pomena tudi ohranjanje vlažnosti kože.
Tvoje telo nenehno obnavlja nove kožne celice in izloča stare. Pravo ravnovesje vlage na površini kože pomeni, da pospešiš obnavljanje celic in tako poskrbiš za čisto in sijočo polt.
Deluje protivnetno.
Karitejevo maslo ima protivnetne lastnosti, ki lahko zdravijo blage poškodbe in težave na koži.
Karite ob nanosu na kožo sproži citokine in druge vnetne celice. To lahko pomaga zmanjšati draženje kože, ki ga povzročajo vplivi okolja, kot sta hladno in suho vreme. Prav tako lahko blaži vnetna stanja kože, kot so ekcemi, dermatitis in luskavica.
Je antioksidant.
Zaradi visoke vsebnosti vitaminov A in E je karite tudi močan antioksidant, ki prispeva k zdravi in manj vneti koži. Vitamin A naj bi tudi izboljšal proizvodnjo kolagena, molekule vitamina E pa lahko pozdravijo poškodovano kožo.
Antioksidanti so zelo koristni v negi kože, saj so pomembni dejavniki proti staranju, ki lahko tvojo kožo zaščitijo pred prezgodnjim staranjem. Zunanje staranje je posledica okolja, v katerem živimo, karitejevo maslo pa lahko pomaga v boju proti prostim radikalom in preprečuje poškodbe, ki jih povzročajo okoljski dejavniki.
Deluje protiglivično.
Karitejevo maslo vsebuje tudi kemično spojino, imenovano polifenol, ki jo pogosto najdemo v zelenem čaju. Polifenol ima močne protiglivične in protimikrobne lastnosti, zato je močna sestavina v boju proti nekaterim glivičnim okužbam.
Čeprav je učinkovito, ne deluje proti vsem glivičnim okužbam, zato se morate pred uporabo karitejevega masla v medicinske namene vedno posvetovati z zdravnikom.
Pomaga tudi pri vlaženju in zaščiti las.
Negovalne lastnosti karitejevega masla se razširijo tudi na tvoje lase. Vlaži in ščiti suhe lase ter poškodovane lasne mešičke. Če ga uporabiš kot masko za lase, zatesni lasna stebla in prepreči poškodbe.
MOŽNA UPORABA KARITEJEVEGA MASLA
Priporočamo, da čisto karitejevo maslo uporabljaš zunanje kot kozmetični izdelek. Obilno ga nanesi na kožo namesto vlažilne kreme. Njegove vlažilne lastnosti lahko povečaš tudi tako, da ga vmasiraš v vlažno kožo takoj po tuširanju.
Karitejevo maslo se lahko uporablja tudi kot čistilo za obraz, saj ima sposobnost prodreti v pore in odstraniti zamašeno umazanijo. Olja na obrazu privlačijo olja iz karitejevega masla, zato je to čudovit način za odstranjevanje neželene umazanije in olja s kože.
Karitejevo maslo je pogosto prisotno tudi v drugih kozmetičnih izdelkih, kot so balzami za ustnice, balzami za lase in emulzije. Je odličen za zagotavljanje hidracije številnih delov telesa.
S tabo smo želeli deliti nekaj naših najljubših uporab naravnega karitejevega masla. Uživaj v negovalnih prednostih kariteja na način, ki najbolj ustreza tvojim željam in potrebam.
Certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine